VEB.net maakt gebruik van cookies om het gebruiksgemak van de website te verbeteren. 

ASMI zag de waarde van de nieuwe orders met 20 procent stijgen. De ordergroei hangt samen met een nieuwe technologie die zijn intrede doet: de gate-all-around-technologie. Tegelijkertijd deelde topman Hichem M'Saad een voorzichtige outlook voor heel 2025.

De waarde van de orders die ASMI binnenkreeg voor zijn machines waarmee chips worden gemaakt, kwam het afgelopen kwartaal uit op 834 miljoen euro, een toename van 20 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar (14 procent bij constante wisselkoersen).

Grote chipmakers, waaronder TSMC, Intel en Samsung (logic-fabrikanten), bestelden onder andere meer ALD-machines bij het chipbedrijf. Chipmakers hebben deze apparatuur nodig voor de huidige overgang naar een nieuwe technologie: gate-all-around. Deze technologie maakt de productie mogelijk van de allernieuwste chips, die het hart vormen van apparaten met veel rekenkracht, zoals servers in datacenters (gebruikt voor kunstmatige intelligentie, AI) of de nieuwste mobiele telefoons.

De orderinstroom overtrof de verwachtingen van analisten. De marktvorsers die ASMI volgen rekenden erop dat het bedrijf uit Almere 818 miljoen euro aan nieuwe bestellingen zou binnenhalen. Aanvankelijk noteerde het aandeel woensdag dan ook tot vier procent hoger, maar sloot de dag uiteindelijk toch een procent lager.

Dat had vooral te maken met de voorzichtige toon van ASMI-topman Hichem M'Saad. M'Saad verwacht een omzetgroei in 2025 van 10 tot 20 procent bij constante wisselkoersen. ASMI acht het haalbaar om de ondergrens van de omzetbandbreedte te realiseren, maar heeft nog wat meevallers nodig voor de bovenkant. Analisten gingen in hun spreadsheets echter al uit van de bovenkant.

Nieuwe technologie
ASMI is met een marktaandeel van meer dan 55 procent wereldmarktleider in atomic layer deposition (ALD), een technologie waarmee een chemische laag atoom voor atoom wordt opgebouwd op een siliciumschijf (de wafer). Dankzij dat minuscule extra laagje kunnen klanten van ASMI nóg kleinere en krachtigere chips maken.

De overgang van grote chipfabrikanten van rekenchips zoals TSMC, Samsung en Intel naar gate-all-around-technologie leidt tot een sterke orderinstroom van onder andere ALD-machines. “De jaar-op-jaar stijging werd grotendeels gedreven door toonaangevende klanten die overstappen op massaproductie van de 2 nanometer gate-all-aroundchips,” aldus M'Saad. De gate-all-around-technologie maakt het mogelijk de transistoren op een chip, die elektriciteit kunnen doorlaten of tegenhouden, niet naast elkaar te plaatsen, maar juist op elkaar te stapelen (dit wordt 3D genoemd).

ASMI ziet ook een stijgende vraag naar chipmachines voor wat high-bandwidth memory (HBM) heet. Deze geheugenchips (HBM-chips) zijn, net als de rekenchips, essentieel voor AI-toepassingen, zoals de servers in datacenters van bijvoorbeeld Microsoft (Azure), Google (Google Cloud) en Amazon (AWS). En dus bestellen de grootste geheugenchipmakers, zoals het Zuid-Koreaanse SK Hynix, Samsung (ook actief in memory) en het Amerikaanse Micron, ook steeds meer chipmachines van de nieuwe generatie bij ASMI. De verwachting is daarnaast dat deze klanten aan het einde van dit decennium ook zullen overstappen op de eerdergenoemde 3D-structuren. Dat zal hun interesse in ASMI-machines verder aanwakkeren.

Proefmachines op recordhoogte
De toekomst van ASMI lijkt er dan ook goed uit te zien. Dat werd dit kwartaal verder benadrukt door de aantallen proefmachines (evaluation tools) die klanten afnemen. Zo’n testmachine is een nieuwe chipmachine die bij klanten geplaatst wordt, waarvan ASMI nog flink wat extra bestellingen verwacht. De waarde van deze machines die bij klanten zijn geplaatst, steeg in het afgelopen kwartaal naar een nieuw record van 110 miljoen euro (1e kwartaal 2024: 89 miljoen euro, zie grafiek).

ASMI: waarde van proefmachines bij klanten op recordhoogte

Bron: rapportages ASMI. Bedragen voor de proefmachines (evaluation tools) in miljoenen euro’s.

Aan de wat langeretermijnprognoses voor 2027 veranderde topman M'Saad dan ook niets bij de publicatie van de eerstekwartaalcijfers. Hij wil dan de omzet verder hebben opgevoerd naar 4 à 5 miljard euro en mikt op een operationele winstgevendheid (ebit-marge) van 26 tot 31 procent. Dat komt neer op een operationele winst van tussen de 1 en 1,6 miljard euro in 2027 (2024: 802 miljoen euro).

Onzekerheid Trump
ASMI waarschuwde bij de kwartaalcijfers wel voor onzekerheid in de markt door de handelsoorlog die de Amerikaanse president Donald Trump heeft ontketend. Volgens ASMI is de precieze impact echter nu nog onbekend en zijn de gesprekken met klanten (nog) niet wezenlijk veranderd.

Wel wordt ASMI al geraakt door de zwakkere Amerikaanse dollar. Meer dan 80 procent van de verkopen vindt volgens het chipbedrijf plaats in Amerikaanse dollar. Dat was voor ASMI reden om de outlook voor 2025 aan te passen naar constante wisselkoersen (voorheen in harde euro: 3,2 tot 3,6 miljard euro).

Het bedrijf uit Almere verwacht nu een omzetgroei in 2025 van 10 tot 20 procent bij constante wisselkoersen. Het heeft inmiddels redelijk goed zicht op het behalen van de onderkant van de omzetbandbreedte, maar heeft nog wat meevallers nodig voor de bovenkant.

Een tegenvaller, omdat analisten in hun taxaties al uitgingen van de bovenkant (consensus: 3,53 miljard euro, of omgerekend 20,5 procent omzetgroei jaar-op-jaar). Vooral vraag vanuit de chipmakers voor de auto-industrie en industriële toepassingen – ASMI spreekt over power en analog – zoals Infineon, NXP en STMicroelectronics blijft nog achter.

Verder liet ASMI financieel directeur Paul Verhagen tijdens de analistenbijeenkomst weten dat de nieuwe faciliteit in aanbouw in de Amerikaanse staat Arizona (ter waarde van 300 miljoen euro) de mogelijkheid biedt om indien nodig lokaal chipmachines te produceren.

De makers van chipmachines, waaronder ASMI, zijn nu nog uitgezonderd van importheffingen door de Trump-regering, maar dat kan zomaar veranderen. Verhagen gaf daarom aan te overwegen om de productie van chipmachines deels van Singapore naar de Verenigde Staten te verplaatsen als dat nodig is en financieel aantrekkelijk blijkt.

Ondanks macro-economische onzekerheden en een voorzichtige outlook, laat de stijgende vraag naar geavanceerde chiptechnologie zoals ALD zien dat ASMI een sleutelrol blijft spelen in de toekomst van de chipindustrie. 




Gerelateerde artikelen